marka-tescil

Bir işletmeye ait olan mal veya hizmetleri, bir başka işletmeye ait mal veya hizmetlerden ayırt etmeye yarayan, kişi adlarından, sözcüklerden, şekillerden harflerden veya sayılardan oluşan her türlü işarete marka denir.

NEDEN MARKA TESCİLİ ?

Tüm dünyada faaliyet gösteren her firma ürün ya da hizmetlerini tanıtıcı bir marka kullanmaktadır. Ürün ve hizmetlerin aynı ya da benzer faaliyet kolundaki rakiplerden ayırt edici olabilmesi için bir marka kullanılmak zorundadır. Marka, müşterilerle ürün ve hizmetler arasındaki önemli bir köprüdür.

Markanın tüketiciler arasında belli bir üne kavuşmasını beklemek ve daha sonra tescil başvurusunda bulunmak çok sık yapılan ve hak kaybının önlenmesinin güç olduğu bir durumdur. Günümüzün ağır rekabet koşullarında markalaşma büyük önem taşımaktadır. Aynı iş kolunda faaliyet gösteren firmalar, ürün ve hizmetlerinin kalitesini arttırmanın yanında kullanmış oldukları markalara yatırım yapmakta, markalarını tanıtmak için reklâm yapmakta ve bu yolla tüketici ile aralarında bir köprü kurmaya çalışmaktadırlar.

Türk Patent Enstitüsü’nce tescil edilmemiş markalar yasal olarak kullanan kişiye ait değildir. Bu nedenle hak kaybına uğramamak adına firmalar markalarını tescil ettirmelidirler.

Mersin Merkez dahil olmak üzere tüm ilçelerinde Toros Patent olarak tercih edilmemizdeki en önemli unsur açıklayıcı, bilgilendirici, sonuç odaklı yaklaşımdan kaynaklanır.

Marka Tescili yapmadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tescillenecek olan markanın her kesime hitap ediyor olması ve kesinlikle özgün olması gerektiğidir.

Marka tescililin günümüzde en önemli destekçilerinden biri de KOSGEB’tir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir