alan_adi

Alan adları, internet üzerinde bulunan bilgisayar veya web sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan IP (Internet Protokol) numarasını tanımlayan isimlerdir. Internet kullanıcıları, bilgisayar veya web sitelerine sayısal adreslerini bilmelerine gerek kalmadan alan adı aracılığıyla ulaşabilirler. Örneğin, bir kullanıcı www.alanadiniz.com adresine tıkladığı zaman, web sitenizin bağlı olduğu Internet Protokol adresine yönlenecektir.

Türkçe Karakterli Alan Adı

04 Aralık 2006 tarihinde hayata geçen sistem ile internet adreslerinde Türk alfabesindeki karakterler kullanılabilir hale geldi. Tr uzantılı Türkçe karakterli alan adı kaydınızı DorukNet\’ten yaptırabilirsiniz.

Türkçe karakter ile alan adı almak isteyen müşterilerimiz Türkçe karakterli alan adlarının (IDN\’lerin – Internationalized Domain Names – Uluslararasılaştırılmış Alan Adı) yeni nesil web tarayıcılar (Firefox, Internet Explorer, Opera vb.) tarafından desteklendiğini ancak e-posta teknolojilerinin henüz yeterince ve yaygın destek sağlamadığını unutmamalıdırlar.

Örnek : www.torospatent.com.tr adresiyle ulaşılabilen bir site için Türkçe karakterli alan adını da kaydettirebilirsiniz.

Alan Adı Uzantıları

Alan Adları, uluslararası platformda gTLD ( generic Top Level Domain) olarak adlandırılan com, org, net, edu, mil, k12, şeklindeki 7 alan ile, ISO- 3166 standardına göre oluşturulan, ccTLD (Country Code Top Level Domain) olarak adlandırılan ülke koduna (uk, us, tr, vb.) göre belirlenir. En çok kullanılan alan adı uzantıları com, net, org dir.

com: Firmalar, ticari işletmeler ve ticari ürünler için uygundur. İngilizce \’commercial\’ kelimesinin kısaltmasıdır, “ticari” anlamındadır.

net: İnternet servis sağlayıcılar için uygundur. İngilizce \’network\’ kelimesinin kısaltmasıdır, \’ağ\’, \’şebeke\’ anlamındadır.

edu: Eğitim kurum ve kuruluşları içindir. İngilizce \’education\’ kelimesinin kısaltmasıdır, \’eğitim\’ anlamındadır.

gen: Kişisel ve kurumsal başvurular için uygundur. İngilizce \’generation\’ kelimesinin kısaltmasıdır, \’nesil\’ anlamındadır.

gov: Devlet kurum ve kuruluşları içindir. İngilizce \’goverment\’ kelimesinin kısaltmasıdır,\’hükümet\’ anlamındadır.

mil: Askeri kurum ve kuruluşlar içindir. İngilizce “military” kelimesinin kısaltmasıdır, \’ordu\’ anlamındadır.

nom: Bireylerin kullanımı için uygundur.